Jdi na obsah Jdi na menu
 


Focení kapiček

Kapky
Jak jsem slíbil, zkusím popsat můj postup u focení kapiček.

Použitá technika...canon 450D, canon 7D, objektiv canon 100/2.8 makro, sada mezikroužků Kenko 12, 20 a 36mm. Samozřejmě lze použít jiné fotoaparáty a objektivy jen se mohou lišit detaily. U kompaktních fotoaparátů lze něco použít, ale v omezené míře a podle mých zkušeností s horším výsledkem. Tím nechci říct, že to nejde, jen mě to nešlo tak, jak bych si představoval.

Jako další, né však nezbytné vybavení je interní nebo externí blesk, injekční stříkačka s jehlou - nejvhodnější je ta pro diabetiky, obyčejnou vodu / někdo v ní rozpouští cukr, ale nevím proč a ani jsem se to nesnažil zjistit/. Dále nějakou květinu...mě se nejvíc osvědčila gerbera / dobře na okvětních lístcích drží kapičky/

Injekční stříkačkou si na okvětní lístek uděláte kapičku. Je na vás, jak velkou. Pokud to přeženete s velikostí, kapička se neudrží a sjede z lístku. Čím větší kapičku uděláte, tím deformovanější bude výsledný odraz v kapce a taky budete kapičku s odrazem dostávat daleko hůře do hloubky ostrosti...to znamená, že budete mít buď ostrý odraz v kapce a neostré okraje vlastní kapičky nebo naopak budete mít ostrý jakoby povrch kapky ale vlastní odraz v ní bude rozmazaný. Já dělám kapičky většinou velikosti hlavičky sirky.

u11-500.jpg obr. 1  ukázka velikosti kapek


V ideálním případě je kapička pěkně kulatá a nezplošťuje se vlastní vahou. Někdy naopak pro získání zvláštního efektu kapičku udělám schválně větší...deformovanou a výsledný odraz v ní je jakoby roztažený směrem k okrajům a je rovněž deformovaný.

u3-500.jpg

 

 

 

obr. 2  deformace odrazu v závislosti na deformaci kapek


 Pokud mám problém a kapička mi nechce na mnou zvoleném místě držet a neustále sjíždí, tak jehlou nebo namočeným párátkem ve vodě jakoby lehce zdrsním povrch okvětního lístku v místě, kde chci kapičku mít. Nesmím to přehnat, aby jsem nevyryl díru do lístku...stačí lehce a jen na co nejmenší ploše. Pokud se už kapky předtím zkoulely dolů a povrch lístku je evidentně mokrý, je potřeba lístek lehce vysušit papírovým kapesníčkem a ofoukat...nebo si najít jiný okvětní lístek, ten si zdrsnit a udělat novou kapičku. Je lepší na začátku udělat jen jednu kapičku a po vyzkoušení focení si jich můžu přidat dle libosti a zkoušet náročnější situace.

Další je výběr toho, co chci mít v kapičce za odraz. Dá se použít fotografie psa, dětí apod. Dále nějakého obrázku z novin a časopisu. Používal jsem fotografie velikosti A3. Je možné použít i menší, jen ji pak musím umístit blíže ke kapce a tím se může projevit horší bokeh /pozadí/ kdy bude na výsledné fotce vidět předlohová fotografie nejen v odrazu, ale i kolem kapky.

z5.jpg

 

 

 

 

 

 

obr.3  ukázka bokehu /pozadí/ při použití menší fotografie, menší vzdálenosti fotky od kapky, nebo použití vysoké clony.


V kapičce můžu mít i jakýkoliv odraz předmětu, který mám doma...globus, vázu, zapálenou svíčku. Jen musím mít na paměti, že odraz v kapce je převrácený. Takže pokud nechci mít odraz v kapce převrácený, musíte fotku, globus...otočit vzhůru nohama. U hořící svíčky bych to nedoporučoval.
Pokud nemám vytištěnou vhodnou fotku nebo nemam obrázek z časopisu, můžu použít monitor počítače nebo televize. V počítači si otevřu vybraný obrázek, otočím ho vzhůru nohama a je to. 

u4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr. 4  celkový pohled, detail a výsledná fotografie při focení u monitoru


U televize, která umožňuje připojení flešky nebo paměťové karty platí to stejné...jen si příslušnou fotku na ni zkopíruji už otočenou. Pokud se mi povedlo udělat kapičku na okvětním lístku, postavím si kytku s kapičkou na stůl, podlahu, židli apod. Potom si vezmu fotku nebo obrázek do ruky, dám do nějaké vzdálenosti /je potřeba vyzkoušet...20...50cm za kytku s kapkou. Musím se dívat tak, abych měl kapku v úrovni očí nebo lehce nad či pod úrovní očí. Fotkou pak pohybuji nahoru, dolů, do stran, různě ji natáčím, až uvidím odraz v kapičce. Na tomto místě si fotku musím zafixovat...buď něčím podepřu nebo si vyrobím stojánek z nějakého drátu apod. Je dobré, pokud mi dopadá světlo od okna z boku na kytku, ale tyhle věci je potřeba vyzkoušet na konkrétní situaci a při konkrétních světelných podmínkách. 

u7.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr. 5 opět celkový pohled se zafixováním fotografie, detail a výsledná fotka


U monitoru či televize to udělám jen obráceně...pohybuji kytkou před monitorem až uvidím odraz. Při vlastním focení si na fotoaparátu nastavím prioritu clony...dávám clonu mezi 8 - 16. Musí si to každý odzkoušet, protože to záleží na velikosti kapek, okolním světle, požadované hloubce ostrosti, použitém fotoaparátu, objektivu, mezikroužků a spoustě dalších věcí jako je schopnost udržet foťák bez klepání rukou.... S fotoaparátem pak hledám tu správnou kompozici a odraz v kapce - koukám do hledáčku...někdy najdu hned, někdo to trvá. Ostření mám manuální. Když se mi toto povede, pohybuji lehce foťákem dopředu či dozadu abych viděl, kdy mám ostrý odraz v kapce a kdy ostrou vlastní kapku. Těžko dosáhnu toho, že budu mít v hledáčku ostré obojí. Následně musím foťák zafixovat někde mezi těmito dvěma body. Když si myslím, že jsem se trefil, vyfotím a zkontroluju fotku a pokud to není ono, zkouším dál. Někdy, protože to většinou fotím, když je špatné počasí, si přisvítím baterkou nebo zapnu blesk. Nesmí být ani jedno na přímo na kapku, aby nebylo v kapičce moc odrazů světla. Blesk je nejlépe odražený od stěn nebo stropu.

z6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obr. 6  ukázka jak se dá jiným nasměrováním blesku eliminovat počet odrazů světla v kapce
 Můžu použít i stativ, ale jeho nastavení do správné pozice je dost obtížné. Výhodou je použít makrosáňky, kdy se dá fotoaparátem pohybovat jemně dopředu a do stran.  Se stativemže můžu exponovat delší čas, aniž bych vlivem klepajících rukou měl fotku rozmazanou. Nepotřebuji blesk nebo světla a nevznikají mi odlesky v kapce. I když při použití blesku dochází k jevu, kdy se někdy zrcadlí spodní část lístku v horní vrstvě kapičky

z9.jpg

 

 

 

 

 

 a barvy jsou zářivější. Kontrolu můžu provádět přes živý náhled při štelování správné pozice. Pokud navíc použiji drátěnou spoušť nemůžu mít fotku rozmazanou...tedy pokud jsem správně zaostřil.

Je určitě mnoho dalších možností jak a kam se dá kapička umístit. Od zkrouceného drátku, různých provázků přes jejich umístěním na pírka. Kapičky si můžete i obarvit. Jde především o to, zabavit se doma, když už z jakéhokoliv důvodu nemůžete jít ven a rádi by jste si zafotili. 

Pár ukázek kapiček mám zde na stránkách ....makro...kapky tak se můžete inspirovat.

 

Pokud budete mít nějakou připomínku, dotaz nebo dokonce vylepšení, klidně napište...rád zodpovím i přiučím se. 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář